Układ krążenia

 

Układ krwionośny

Serce

Podstawą funkcjonowania układu krwionośnego jest mięsisty narząd zawieszony w śródpiersiu - serce. Osierdzie jest workiem otaczającym i ochraniającym ten narząd zbudowanym z dwóch warstw, wewnątrz których znajduje się jama osierdziowa wypełniona płynem. Ma ona na celu zmniejszanie siły tarcia podczas intensywnej pracy serca.
... więcej



Krążenie krwi w organizmie

Krew nieustannie krąży po całym ciele człowieka aby zapewnić niezbędny transport tlenu, substancji pokarmowych, hormonów oraz przeciwciał każdej jego komórce, odprowadzając tym samym dwutlenek węgla i inne zbędne produkty przemiany materii.
Istnieją trzy typy naczyń krwionośnych w tym układzie:
Tętnice i tętniczki - w ich świe... więcej



Badanie pracy serca i układu krwionośnego

Najprostszym badaniem układu krwionośnego jest sprawdzanie pulsu, którego można dokonać przyciskając tętnicę szyjną bądĹş w okolicy nadgarstka.
Tętno jest to rytmiczne rozszerzanie się i kurczenie ścian tętnicy odzwierciedlające skurcze komór serca.
Tętno nienarodzonego płodu i u niemowlęcia wynosi ok. 140 uderzeń na minutę, a ... więcej



Choroby układu krwionośnego

Standardowe ciśnienie zdrowego, dorosłego człowieka wynosi 120 na 80 mm Hg. Długotrwałe utrzymywanie się ciśnienia powyżej poziomu 140 na 90 mm Hg może przeciążyć pracę serca lu spowodować pękanie naczyń krwionośnych (tzw. wylew).
Wysokie ciśnienie powoduje także krwotoki z nosa, zaburzenia słuchu i widzenia oraz bóle i zawroty głowy... więcej



Krew

Krew jako tkanka

W organizmie zdrowego dorosłego człowieka krąży od 4,5 do 5 litrów krwi. Ok. 55 % jej składu stanowi osocze, a 45 % to elementy morfotyczne - w sumie jej objętość stanowi 7 - 8 % masy ciała.
Hematokryt to objętość krwinek czerwonych, białych o raz płytek krwi podzielona przez całkowitą objętość osocza wraz ze wsz... więcej



Osocze

90 % wody i 10 % substancji organicznych i nieorganicznych tworzy płyn o żółtawym zabarwieniu, którego funkcją jest transport w odpowiednie miejsca niezbędnych dla organizmu składników odżywczych, jak również hormonów lub zbędnych produktów przemiany materii (mocznik, barwniki).
Zawarte w osoczu jony nieorganiczne utrzymują stałe pH ... więcej



Erytrocyty

Liczba czerwonych krwinek u zdrowej dorosłej kobiety sięga od 3,8 do 5,0 mln/μl, a u mężczyzny od 4,0 do 5,2 mln/μl. U nowordoków wartość ta jest znacznie wyższa: 6,8 - 7,2 mln/μl.
Charakterystyczny dyskowaty wygląd dojrzałych erytrocytów jest spowodowany ich brakiem jądra komórkowego oraz mitochondriów. Komórki te oddychają ... więcej



Leukocyty

Średnia zawartość krwinek białych w 1 cm3 krwi to ok. 7000. Są to elementy mające podstawowe znaczenie w reakcjach obronnych organizmu, co jest im umożliwione dzięki zdolności przemieszczania się "pod prąd" we krwi.
Prawie 60 % leukocytów stanowią komórki zawierające ziarnistości w cytoplazmie czyli granulocyty, dzielące się na neutr... więcej



Trombocyty

Bezjądrowe, bezbarwne, jajowate dyski - czyli oderwane fragmenty komórek macierzystych to tzw. płytki krwi (ok. 250 tyś. w mm3 krwi). Krążą w obiegu krwi do 10 dni i są niezbędne w procesach jej krzepnięcia.
Ponieważ krew jest tkanką płynną, nawet najmniejsze uszkodzenie powłoki skórnej i naczyń krwionośnych mogłoby spowodować jej wy... więcej



Układ limfatyczny