Ściana komórkowa

© - artykuł chroniony prawem autorskim autor: Jan Paweł Jastrzębski


                        

Ściana komórkowa

Ściana komórkowa jest tworem charakterystycznym dka komórek roślinnych. Nadaje im kształt, wytrzymałość na czynniki zewnętrzne oraz ciśnienie somotyczne wynikające z różnicy stężeń między otoczeniem komórki a celulozą oraz stanowi ochronę fizyczną przed uszkodzeniami i infekcjami.

Zbudowana jest głównie z polisacharydów (celuloza, hemiceluloza, lignina i pektyny) oraz wniewielkim stopniu z białek (głównie strukturalnych np. ekstensyna).

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje ścian komórkowych:

  • Ściana pierwotna - u młodych, aktywnych metabolicznie komórek; elastyczna, zbudowana głównie z celulozy, hemiceluloz i pektyn
  • Ściana wtórna - u dojrzałych, starzejących się oraz martwych komórek; zaweira znaczne ilości ligniny.

Pomiędzy ścianami komórkowymi sąsiadujących ze sobą komórek roślinnych znajduje się blaszka środkowa. Blaszka środkowa powstaje pomiędzy komórkami już w trakcie podziału komórkowego i jest mijscem inicjacyjnym powstawania ściany komórkowej. Zbudowana jest głównie ze związków pektynowych.

Włókna celulozy układają się w tzw. mikrofibryle a te z kolei w większe struktury zwane makrofibrylami. Makrofibryle stanowią podstawowy zrąb strukturalny ściany komórkowej.

Włókna celulozy odkładane są przez komórkę na zewnątrz błony komórkowej tuż pod istniejącą już warstwą ściany komórkowej. W ten sposób następuje wzrost ściany komórkowej na grubość (wyjaśnione jest to w teorii wzrostu wielosiatkowego a proces nazwano apozycją). Powierzchnia ściany komórkowej zwiększa się poprzez rozciąganie siateczki włókien celulozowych leżących po zewnętrznej stronie ściany komórkowej. Ostatecznie ściana komórkowa skłąda się z kilku lub czasem nawet kilkudziesięciu warstw różniących się grubością, gęstością sieci celulozowej oraz skłądem substancji inkrustujących.

strona:    1    2  Zobacz inne artykuły:
Struktura komórki roślinnej
Cytoplazma
Organella komórkowe, czyli struktury otoczone podwójną błoną komórkową
Ściana komórkowa
Struktury otoczone pojedynczą błoną komórkowoą

Tagi: