Organella komórkowe, czyli struktury otoczone podwójną błoną komórkową

© - artykuł chroniony prawem autorskim autor: Jan Paweł Jastrzębski


                        

Stroma leukoplastów jest fibrylarną lub granularną strukturą głównie białkową. Wewnętrzna błona tworzy wypustki do wnętrza stromy zwanymi cristae - przypomina to budowę mitochondrium. Leukoplasty mają zazwyczaj kształt nieregularny i niektóre z nich mogą się zielenić po ekspozycji na światło. Przy długiej ekspozycji na światło lekoplasty mogą przemieniać się z chloroplasty.

Chromoplasty występują głównie w płatkach kwiatów, owocach i korzeniach oraz starzejących się liściach nadając im charakterystyczne barwy. Chromoplasty powstają głónie z chloroplastów lub leukoplastów - rzadziej bezpośrednio z protoplastydów. W chromoplastach zawierających kropelki tłuszczów karotenoidy rozpuszczone są w tych tłuszczach (np. starzejące się liście). W tych chromoplastach, w których występuje wyłącznie środowisko wodne karotenoidy występują w postaci krystalicznej (korzeń marchwii, buraka).

Mitochondria
Mitochondria występują w komórkach roślinnych praktycznie nie odbiegają od ogólnego schematu budowy i funkcji mitochondrium. Stanowią centra energetyczne produkujące główie ATP, elementy składowe łańcucha oddechowego umieszczone są na wewnętrznej, silnie pofałdowanej błonie błonie, mogą dzielić się niezależnie od podziałów komórkowych, a ich liczba waha się średnio między kilkoma a kilkuset w jednej komórce. Przyjęło się uważać, iż ze względu na pełnione funkcje mitochondria są organellami przeciwstawnymi do chloroplastów. Szczegółowy opis mitochondrium znajduje się w oddzielnym rozdziale.

strona:    1    2    3  



Zobacz inne artykuły:
Struktura komórki roślinnej
Cytoplazma
Organella komórkowe, czyli struktury otoczone podwójną błoną komórkową
Ściana komórkowa
Struktury otoczone pojedynczą błoną komórkowoą

Tagi: