Reakcje oksydo-redukcyjne

© - artykuł chroniony prawem autorskim autor: Jan Paweł Jastrzębski


                        

Nie jest to idealne podejście chemiczne ale biologicznie taka interpretacja jest jak najbardziej słuszna.

W wielu metabolicznych szlakach biochemicznych reakcje redoks zachodzą w celu przekazywania równolegle elektronów i protonów w różne fizycznie miejsca na terenie komórki generując tym samym niewielkie różnice potencjału elektrycznego. Taka różnica potencjału elektrycznego stymuluje powstawanie napięcia elektrycznego, które wykorzystywane jest jako siła napędowa wielu reakcji chemicznych i przemian fizycznych (napięcie elektryczne jest podstawą działania komórek nerwowych i całego systemu nerwowego, który kontroluje pracę całego organizmu, stymuluje aktywny transport w poprzek błon biologicznych, jest motorem napędzającym działanie potężnego kompleksu białkowego syntetyzującego ATP w procesie syntezy chemiosmotycznej (ATP-azy)).

Generowanie i wykorzystywanie napięcia elektrycznego w komórce i w różnych organellach można odnieść do skomplikowanego urządzenia elektrycznego z masą podzespołów podpiętych pod płytę główną, która rozdziela kierunki i siłę napięcia, przy czym generatorami napięcia (dawcy i biorcy elektronów) są związki chemicznie, które jednocześnie mogą być podjednostkami wykonującymi zadania (np. ATP-aza), kontrolującymi wykonanie zadań (enzymy i koenzymy), lub regulującymi transport protonów i elektronów (NAD, FAD itp.).

Równoczesne i naprzemienne zachodzenie procesów chemicznych, biochemicznych, fizycznych i elektrycznych, ich wzajemna zależność i kontrola jest genialnym choć niezwykle skomplikowanym mechanizmem warunkującym istnienie podstawowych przejawów życia pojedynczej komórki. Mimo zaawansowanej techniki, lat pracy i ilości naukowców nadal znamy tylko część pajęczyny szlaków metabolicznych i niektóre zależności procesów biochemicznych w komórce, a ich poznanie wydaje się być wielowymiarowym labiryntem, do którego i tam mamy tylko częściowy dostęp.

strona:    1    2    3  Test:


Nukleotydy FAD i NAD:
a) mogą transportować wyłącznie elektrony
b) nie mogą transportować ani protonów ani elektronów
c) mogą transportować wyłącznie protony
d) mogą transportować i protony i elektrony
Rozwiązanie

Utleniacz
a) Jest donorem elektronów
b) Podwyższa swój stopień utlenienia a obniża innego reagenta w reakcji redoks
c) Oddaje elektrony
d) Przyjmuje elektrony
Rozwiązanie

Zmiana stopnia utlenienia grupy chemicznej wiąże się z:
a) zmianą rozpuszczalności związków w wodzie
b) zmianą ilości wolnych elektronów na powłoce walencyjnej
c) zmianą ilości protonów w jądrze
d) zmianą temperatury reagentów
RozwiązanieZobacz inne artykuły:
Metabolizm
Reakcje oksydo-redukcyjne
Reakcje endoenergetyczne i egzoenergetyczne
Reakcje enzymatyczne

Tagi: