Epiderma (skórka)

© - artykuł chroniony prawem autorskim autor: Kamilla Górska


                        

Warto zaznaczyć, że u różnych roślin budowa komórek szparkowych jest inna. Najczęściej występują komórki szparkowe o kształcie fasoli, które mają pogrubioną ścianę komórkową od strony poru, a widziane z boku maja kształt trójkąta. U traw komórki szparkowe są wydłużone, a ich ściana komórkowa jest cienka na końcach i gruba pośrodku.

Włoski (trichomy) są to wystające ponad powierzchnię epidermy przedłużenia komórek. Obserwuje się duże zróżnicowanie budowy i funkcji włosków. Mogą być żywe lub martwe. Pod względem budowy wyróżnia się włoski jednokomórkowe, wielokomórkowe, proste, rozgałęzione, różnokształtne. W zależności od funkcji włoski dzieli się na wydzielnicze, włośniki, ochronne (chronią przed utratą wody, zbyt intensywnym nasłonecznieniem lub roślinożercami – kolce).

Włośniki są włoskami występującymi na skórce korzenia, w strefie włośnikowej. Zbudowane są z jednej żywej, wydłużonej komórki. Posiadają cienką ścianę komórkową i olbrzymią wakuolę. Ich funkcją jest zwiększanie powierzchni chłonnej korzenia i pobieranie wody z gleby. Nie występują u roślin wodnych lub przystosowanych do warunków podmokłych.

strona:    1    2  Zobacz inne artykuły:
Tkanki stałe
Parenchyma (miękisz)
Kolenchyma (zwarcica)
Sklerenchyma (twardzica)
Ksylem (drewno)
Floem (łyko)
Epiderma (skórka)
Peryderma (korkowica)
Tkanka kalusowa (kalus)

Tagi: