Krążenie krwi w organizmie

© - artykuł chroniony prawem autorskim autor: Aneta Jastrzębska


                        

Krew nieustannie krąży po całym ciele człowieka aby zapewnić niezbędny transport tlenu, substancji pokarmowych, hormonów oraz przeciwciał każdej jego komórce, odprowadzając tym samym dwutlenek węgla i inne zbędne produkty przemiany materii.

Istnieją trzy typy naczyń krwionośnych w tym układzie:

    Tętnice i tętniczki - w ich świetle transportowana jest krew od serca do tkanek ciała (krew utlenowana) bądĹş płuc (krew odtlenowana). Ich ściany zbudowane są od wewnątrz z nabłonka, który jest jednowarstwowy płaski, następnie otoczone są mięśniami gładkimi i włóknem elastycznym, a na zewnątrz wyściela je tkanka łączna sprężysta dzięki której mogą ulegać znacznym odkształceniom odczuwanym jako puls. Tętnice są grube i elastyczne, ponieważ muszą wytrzymać wysokie ciśnienie krwi, która jest wypompowywana z dużą mocą z serca.
    Naczynia włosowate zbudowane z samego nabłonka powstają z rozgałęzienia coraz cieńszych tętniczek, po czym łącząc się przekształcają się w żyłki. Ich bardzo skomplikowana sieć oraz cieniutkie ściany umożliwiają wymianę wszystkich substancji między krwią a płynem tkankowym - a w konsekwencji doprowadzanie tego, co potrzebne i odprowadzanie tego, co zbędne i szkodliwe z każdej komórki ciała.
    Ĺťyły - ciśnienie w nich powoli spada aby osiągnąć wartość ok 4 mm Hg w okolicach serca. Dzieje się tak, ponieważ mimo uwarstwionej budowy żył (podobnie jak u tętnic) nie są one tak elastyczne i umięśnione. Zatem aby zapobiec cofaniu się odtlenowanej krwi płynącej z tkanek do serca, żyły posiadają dodatkowo w swych strukturach półksiężycowate zastawki.

Najbardziej ukrwionym narządem są wątroba czy nerki, w których dochodzi do intensywnej wymiany różnych substancji. Natomiast tkanka chrzęstna czy soczewka nie posiadają w ogóle naczyń włosowatych.

strona:    1    2  Zobacz inne artykuły:
Serce
Krążenie krwi w organizmie
Badanie pracy serca i układu krwionośnego
Choroby układu krwionośnego

Tagi: