Serce

© - artykuł chroniony prawem autorskim autor: Aneta Jastrzębska


                        

Podstawą funkcjonowania układu krwionośnego jest mięsisty narząd zawieszony w śródpiersiu - serce. Osierdzie jest workiem otaczającym i ochraniającym ten narząd zbudowanym z dwóch warstw, wewnątrz których znajduje się jama osierdziowa wypełniona płynem. Ma ona na celu zmniejszanie siły tarcia podczas intensywnej pracy serca.

Tkanką budującą struktury serca są mięśnie poprzecznie prążkowane złożone z białek kurczliwych (aktyny i miozyny) i posiadające dużą ilość mitochondriów zapewniających sercu stały dopływ energii i oddychanie tlenowe. Mimo wielu podobieństw sieć mięśnia sercowego jest gęstsza i bardziej rozgałęziona niż mięśni szkieletowych. Poza tym skurcz serca jest wolniejszy i niezależny od naszej woli. Dzieje się tak dzięki istnieniu specjalnego układu przewodzącego zapewniającego niezależny od mózgu przepływ impulsów nerwowych. Włókna nerwowe skupione w węĹşle zatokowym (tzw. rozrusznik serca) powodują skurcz przedsionków i pobudzają węzeł przedsionkowo - komorowy przekazując impulsy do tzw. pęczka Hisa odpowiedzialnego za skurcz komór.Zastawki serca są zbudowane ponadto z tkanki łącznej.

Tempo pracy serca jest regulowane przez ośrodek przyspieszający, który za pomocą włókien współczulnych wydziela noradrenalinę oraz ośrodek zwalniający - włókna przywspółczulne wydzielające acetylocholinę hamują akcję serca.

Poza tym na aktywność mięśnia sercowego mają wpływ niektóre hormony. Wydzielana przez nadnercza adrenalina przyspiesza akcję serca szczególnie podczas sytuacji stresowych dla człowieka. Podobnie działają: hormon tarczycy - tyroksyna oraz trzustki - glukagon. Insulina, również wydzielana przez trzustkę, zwalnia prace serca.

strona:    1    2    3  



Zobacz inne artykuły:
Serce
Krążenie krwi w organizmie
Badanie pracy serca i układu krwionośnego
Choroby układu krwionośnego

Tagi: