Porosty (Lichenes)

© - artykuł chroniony prawem autorskim autor: Aneta Jastrzębska


                        
Czytaj najpierw:

Mutualizm jest formą symbiotycznego współżycia dwóch organizmów przy odnoszeniu wspólnych korzyści. Taki związek tworzą porosty, których komponentami jest grzyb ( z reguły workowiec, rzadziej podstawczak) i glon (zielenice bądĹş sinice).
Grzyb czerpie od organizmu fotosyntetyzującego niezbędne substancje pokarmowe, zapewniając mu przy tym wodę, związki mineralne, a przede wszystkim ochronę przed wyschnięciem.

Są to symbionty niezwykle wrażliwe na zanieczyszczenie środowiska, ponieważ nie są w stanie wydalać toksycznych związków, a potrzebne dla siebie substancje mineralne pobierają wprost z otocznia (głównie powietrza i wody). Dlatego nie występują one w silnie skażonych miastach (dzięki ich obecności na danym terenie można sprawdzać jego stopień czystości).

Poza tym różne gatunki tych organizmów występują prawie we wszystkich strefach geograficznych - szczególnie w trudnych do zasiedlenia przez inne formy życia. Z tego powodu są zwane pionierami, ponieważ kwasy które zawierają są w stanie rozpuszczać i kruszyć nawet podłoże skaliste dając tym samym możliwość rozwoju na nich innym, bardziej wymagającym organizmom.
Plecha porostu może przybierać formę krzaczkowatą (sięgającą nawet kilku, kilkunastu centymetrów), listkowatą (przylegającą do podłoża, ale tworzącą formy podobne do liści) lub skorupiastą (szczególnie często spotykaną na kamieniach i skałach).

Porosty wytwarzają również wiele barwników - w tym znany lakmus używany w produkcji papierków laboratoryjnych sprawdzających kwasowość i zasadowość. Są także wykorzystywane w produkcji antybiotyków czy kosmetyków, a w niektórych kulturach stanowią nawet składnik pożywienia.

strona:    1    2  



Zobacz inne artykuły:
Porosty (Lichenes)

Tagi: