Budowa bakterii

© - artykuł chroniony prawem autorskim autor: Aneta Jastrzębska


                        
Czytaj najpierw:

Za względu na kształt morfologiczny komórek bakteryjnych dzielimy je na trzy główne grupy:

  • bakterie kuliste (ziarniaki, coccus), które często łączą się tworząc kolonie w postaci dwoinek, paciorkowców, pakietowców czy gronkowców.
  • bakterie podłużne (pałeczki - bacterium, laseczki z przetrwalnikami - bacillus, wrzecionowce, maczugowce, przecinkowce).
  • bakterie spiralne (krętki, śrubowce, wrzecionowce).

Komórki bakteryjne są zwykle mikroskopijne i mają średnicę od 0,5 do 5µm i około dziesięciokrotnie mniejszą długość od komórki eukariotycznej.
Najważniejszą cechą budowy prokariontów jest brak wyodrębnionego jądra. Genofor bakterii nie jest oddzielony żadną błoną od cytoplazmy. Koliście zwinięty, dwuniciowy DNA tworzy jeden chromosom zawieszony w gęstej, koloidowej substancji.

Budowa ściany komórkowej bakterii nie jest uniwersalna dla wszystkich drobnoustrojów. Różnią się grubością, ilością warstw co wpływa na pochłania fioletu krystalicznego, co z kolei jest podstawową cechą w barwieniu metodą Grama. Bakterie Gram-dodatnie (kolor fioletowy) posiadają grubą ścianę komórkową zbudowaną z gęstej sieci peptydoglikanu (mureiny) i dlatego zatrzymują barwniki, natomiast Gram-ujemne (kolor różowy) posiadają dwie warstwy - cienką mureinę oraz białkowo-lipidowo-węglowodanową złożoną warstwę zewnętrzną. Dodatkowo większość bakterii posiada tzw. otoczkę śluzową, która tworzy barierę ochronną przed przeciwciałami i fagocytozą oraz chłonie i gromadzi wodę.

strona:    1    2  



Zobacz inne artykuły:
Bakterie - wiadomości wstępne
Budowa bakterii
Metabolizm bakterii
Rozmnażanie bakterii
Znaczenie bakterii w przyrodzie i dla człowieka
Archeony (Archaebacteria)
Sinice
Riketsje i Chlamydie

Tagi: