Bakterie - wiadomości wstępne

© - artykuł chroniony prawem autorskim autor: Aneta Jastrzębska


                        

Królestwo Prokaryotae (inna spotykana nazwa: Monera) tworzą najprostsze i zarazem najstarsze jednokomórkowe organizmy żywe, które dzielą się na dwie linie (grupy): Eubacteria (bakterie właściwe) oraz Archaebacteria (tzw. Archeony). Wszystkie organizmy prokariotyczne cechuje bezjądrowa budowa z pojedynczą cząsteczką kolistego, dwuniciowego DNA zawieszonego w błonie cytoplazmatycznej.

Są to najbardziej rozpowszechnione formy życia na Ziemi, które można spotkać niemal w każdym środowisku, nawet takim które cechują ekstremalne warunki uniemożliwiające przeżycie innym organizmom. Bakterie nie prowadzą aktywnego życia w powietrzu, ale wykorzystują je do przemieszczania się w kierunku właściwego dla siebie środowiska.

Organizmy prokariotyczne są z reguły heterotrofami - czyli uzyskują niezbędne do życia związki organiczne z otoczenia. Zaliczmy do nich:

  • saprobionty (saprofity i roztocza) - odżywiają się martwą materią organiczną - szczątki roślin i zwierząt.
  • symbionty - tworzą związki mutualistyczne z gospodarzem na zasadzie odnoszenia obopólnych korzyści (jak bakterie brodawkowe z roślinami motylkowymi) bądĹş są komensalami, które nie szkodzą ani nie pomagają "partnerom".
  • pasożyty - bakterie chorobotwórcze, które żyją kosztem swojego żywiciela.

Bakterie autotroficzne (samożywne) przyswajają CO2 i przy pomocy pobranej energii wytwarzają cząsteczki organiczne (fotoautotrofizm i chemoautotrofizm - patrz: metabolizm bakterii).

Niektóre bakterie potrafią się przemieszczać wędrując w kierunku Ĺşródła pożywienia za pomocą rzęsek (o innej budowie niż w komórkach eukariotycznych) lub filamentów - specjalnych włókien komórkowych umożliwiających ruch pełzający bądĹş spiralny całego ciała (np. u krętek) Jeszcze inne posiadają włosowate fimbrie (pile) - białkowe wyrostki cytoplazmatyczne, które ułatwiają bakteriom pasożytniczym w przyleganiu do niektórych powierzchni.

strona:    1    2  



Zobacz inne artykuły:
Bakterie - wiadomości wstępne
Budowa bakterii
Metabolizm bakterii
Rozmnażanie bakterii
Znaczenie bakterii w przyrodzie i dla człowieka
Archeony (Archaebacteria)
Sinice
Riketsje i Chlamydie

Tagi: