Kwasy nukleinowe

© - artykuł chroniony prawem autorskim autor: Jan Paweł Jastrzębski


                        

Kwasy nukleinowe są bardzo specyficzną grupą organicznych związków chemicznych ze względu na swoje znaczenie biologiczne. Poza chemizmem i fizycznością substancji przy omawianiu tych związków należy zawsze pamiętać o ich znaczeniu w zachowaniu ciągłości życia na Ziemi i ewolucyjnego rozwoju wszystkich organizmów na świecie. Stanowią niejako matrycę, nośnik danych, na którym zapisane są wszystkie informacje o budowie, metabolizmie i funkcjach życiowych organizmów, ich przynależności dodanego garnku, rodziny, a nawet królestwa. Stanowią niejako kod kreskowy każdego jednego organizmu (barcodding) a nawet określają niektóre cechy behawioralne organizmu (jego zachowanie).

Wszystkie procesy metaboliczne organizmu a nawet obecność czy brak każdej jednej substancji chemicznej w organizmie bardziej lub mniej pośrednio zależy od aktywacji lub dezaktywacji niektórych części materiału genetycznego. Jednak bardziej szczegółowo problem ten poruszany jest w dziale „Genetyka” i artykule „Jądro komórkowe”. W tej części skupmy się na chemicznej naturze kwasów nukleinowych i samych nukleotydów.

Otóż kwasy nukleinowe są polimerami (podobnie jak białka i cukry) składającymi się tylko z czterech typów monomerów (np. białka mają 20 typów monomerów). Monomery te nazywają się nukleotydami i nieco różnią się schematem budowy w zależności od typu kwasu nukleinowego, którego są monomerami. W typowej komórce (nie zależenie czy eucaryota czy procaryota) występują dwa typy kwasów nukleinowych, czyli polinukleotydów DNA (kwas dezoksyrybonukleinowy lub czasem deoksyrybonukleinowy) i RNA (kwas rybonukleinowy). Kwasy nukleinowe mogą występować w postaci cząsteczek jedno- lub dwuniciowych.

strona:    1    2    3  Test:


Czy kwasy nukleinowe składają się wyłącznie z kwasów?
a) Tak – zawierają kwasy organiczne i mineralne
b) Nie – zawierają i reszty kwasowe i zasady organiczne
c) Tak – dlatego są nazywane kwasami
d) Wszystkie odpowiedzi są prawidłowe
Rozwiązanie

Pirymidyny to:
a) A i G
b) G i T
c) T i C
d) G i C
Rozwiązanie

Nukleotyd to:
a) nukleozyd – reszta kwasu ortofosforowego
b) nukleozyd + reszta kwasu ortofosforowego
c) cukier + kwas nukleotydowy
d) aminokwas + kwas nukleinowy
RozwiązanieZobacz inne artykuły:
Cukry
Lipidy
Białka
Kwasy nukleinowe

Tagi: