Reakcje endoenergetyczne i egzoenergetyczne

© - artykuł chroniony prawem autorskim autor: Jan Paweł Jastrzębski


                        

Podobnie jak w przypadku artykułu dotyczącego reakcji redoks ten rozdział dotyczy bardziej zagadnień z dziedziny chemii niż biologii. Jednak omówienie ogólne mechanizmu reakcji z przepływem energii jest niezbędne do zrozumienia mechanizmów wielu przemian biochemicznych w organizmach żywych.

Pojęcie reakcji endo- i egzoenergetycznch jest bardzo proste. Niektóre przemiany chemiczne i biochemiczne wymagają dostarczenia pewnej porcji energii, aby mogły zajść, a w wyniku niektórych energia jest wyzwalana. Przykładowo spalanie (wyobraĹşmy sobie ognisko) jest procesem, który przebiega z wydzielaniem się energii (płonące ognisko wydziela bardzo dużo ciepła, daje dużo światła – to też rodzaj energii, a gorące powietrze idąc ku górze wykonuje fizyczną pracę, co również wymaga pewnego nakładu energii; ewidentnym przykładem wydzielanej w czasie spalania energii przekładanej na pracę jest spalanie paliwa w silniku spalinowym – energia w postaci pracy, ciepła, światła, dĹşwięku). W czasie spalania (spalanie wymaga dostępu tlenu) następuje utlenianie związków spalanych (drewno jako przykład węglowodanów utlenia się co mieszaniny związków (popiół) bardzo bogatych w węgiel). Jest to doskonały przykład reakcji egzoenergetycznej, czyli przebiegającej z wydzielaniem się energii.

Kolejny przykład z życia to szklanka gorzkiej herbaty. Wiemy doskonale, że cukier lepiej rozpuszcza się w herbacie gorącej niż w zimnej. Co więcej, w mocno posłodzonej herbacie, która stygnie czasami cukier krystalizuje na dnie. Co więcej cukier lepiej się rozpuści kiedy będziemy mieszać herbatę np. łyżeczką – praca w postaci mieszania również dostarcza energię. Wniosek z tego taki, że fizyczny proces rozpuszczania cukru w wodzie wymaga dostarczania energii do układu (układem w fizyce i chemii nazywa się cały badany zestaw – np. szklanka z herbatą i cukrem) więc jest to proces endoenergetyczny.

strona:    1    2  Test:


U organizmów samożywnych przemiany biochemiczne są:
a) zawsze obojętne energetycznie.
b) egzo- i endoenergetyczne
c) zawsze egzoenergetyczne
d) zawsze endoenergetyczne
Rozwiązanie

Spalanie cukru w organizmie jest:
a) Brak prawidłowej odpowiedzi.
b) Reakcją obojętną energetycznie
c) Reakcją egzoenergetyczne
d) Reakcją endoenergetyczną
RozwiązanieZobacz inne artykuły:
Metabolizm
Reakcje oksydo-redukcyjne
Reakcje endoenergetyczne i egzoenergetyczne
Reakcje enzymatyczne

Tagi: